اطلاعيه اطلاعيه .

اطلاعيه

چه نامي براي سايت شما مناسب است

يكي از آن تصميم هايي كه بر روي تمام سال هاي فعاليت كسب و كار شما اثرگذار است، دامنه يا Domain وبسايتتان خواهد بود كه اسم سايت شما را مشخص مي كند. فرقي ندارد كه يك استارتاپ نوپا هستيد، يا اين كه قصد گسترش تجارت سنتي و حتي خانوادگي خود را در فضاي آنلاين داريد. در هر صورت، آن چيزي كه در آدرس URL سايت شما نمايش داده مي شود، حكم امضاي شخصي و هويت برندتان را دارد. در اين مقاله مي آموزيم كه چگونه با رعايت نكاتي ظريف اما پراهميت و طلايي، دامنه اي را انتخاب كنيم كه هرگز قصد تعويض آن را هم نداشته باشيم.
در نظر داشته باشيد كه اسم سايت شما، همانطور كه تلفظ مي شود بايد نوشته شود و معادل دامنه اي است كه براي طراحي سايت شركتي خود ثبت مي كنيد. بنابراين براي انتخاب اسم مناسب براي سايت بايد به دنبال انتخاب دامنه معادل با آن نيز باشيد، ما در اين مقاله نكات مرتبط با انتخاب دامنه و اسم سايت را مطرح مي كنيم و براي شما آنها را شرح خواهيم داد.
1. خط تيره و اعداد در دامنه ممنوع!

يكي از اشتباهاتي كه خيلي از افراد تازه كار در انتخاب دامنه وبسايت خود و يا شركت شان مرتكب مي شوند، اين است كه وقتي نام انتخابي آن ها قبلاً انتخاب شده است، از خط تيره براي ساختن يك دامنه منحصر به فرد كمك مي گيرند. به مثال زير دقت كنيد:
فرض مي كنيم من مي خواهم يك فروشگاه آنلاين گل فروشي راه اندازي كنم. نامي كه من براي تجارت آنلاين (E-Commerce) خود در نظر گرفتم GolForoush.com است. اما نا اميدي در من زماني شكوفه مي زند كه مي بينم قبل از من، شخص يا شركت ديگري اين دامنه را به ثبت رسانده است. حال من براي آن كه هوش خود را اثبات كنم (!)، يك خط تيره بين Gol و Foroush مي گذارم تا دامنه اي به صورت Gol-Foroush.com داشته باشم.
شايد در ابتدا ايده اي اين چنين خردمندانه به نظر برسد، اما تجربه ساليان اخير وبمستر ها نشان داده كه به ياد سپردن دامنه اي با خط تيره براي كاربران سخت خواهد بود. در ضمن من ممكن است نا خود آگاه، مقدار قابل توجهي از بازديد كنندگان سايت خود را به دامنه رقيب بفرستم. زيرا كاربران به صورت پيش فرض دامنه را بدون خط تيره تايپ مي كنند، و طبيعتاً سر از وبسايت رقيب من در خواهند آورد.
2. .com را فداي گزينه هاي ديگر نكنيد.

درست است كه امروزه گزينه هاي پر شماري، براي نشستن در انتهاي URL شما در دسترس هستند، اما .net، .info و تمام انتخاب هايي از اين دست، اولين فكري نيستند كه به ذهن كاربران عادي اينترنت خطور مي كنند. نزديك به 75 درصد دامنه هاي فضاي اينترنت، با .com به پايان مي رسند. پس اكيداً توصيه مي كنيم دامنه ي خود را با .com به اتمام برسانيد.
معمولاً شركت ها زماني به فكر گزينه هايي چون .net و به خصوص .ir ميافتند، كه دامنه انتخابي آن ها قبلاً خريداري شده باشد. اما رفتن به سراغ گزينه دوم، بهتر از كوچ به دامنه اي ارزيابي مي شود، كه انتخاب نخست كاربران عادي فضاي مجازي لقب نمي-گيرد. اين را هم به عنوان تير خلاص در نظر بگيريد، كه مرورگر ها اگر كاربر در قسمت URL انتهاي دامنه را ننويسد، وي را به صورت اتوماتيك به دامنه .com كه احتمالاٌ رقيب شماست، بر مي گردانند.
3. دامنه بايد به سادگي نوشته و خوانده شود.

شايد اين امر كه دامنه ي يك برند مطرح بايد توسط كاربران سريع و بي دردسر تايپ گردد، كاملاً بديهي و معقول به نظر برسد. اما تلفظ آسان يك دامنه از ديد عده اي آن قدر هم مهم و حياتي تلقي نمي شود. خب اگر كمي از ويژگي هاي فيزيولوژي ذهن انسان بدانيم، در خواهيم يافت كه مغز ما هر آن چه كه راحت تلفظ و خوانده مي شود را، بسيار بهتر از كلمات يا عباراتي كه صرفاً راحت نوشته مي شوند ثبت و ضبط مي نمايد.
اگر دامنه طراحي سايت شركتي شما به سختي تلفظ مي شود، هر چقدر براي برند سازي و تثبيت ارزش هاي كسب و كار آنلاين خود تلاش كرده ايد بي اثر و يا كم اثر خواهد بود. يكي از آزمون هاي موثر براي سنجش ميزان آساني دامنه ي شما در تلفظ، اين است كه از 10 نفر بخواهيد آن را بدون هيچ پيش  زمينه اي بخوانند. اگر بيش از 1 يا دو نفر در اولين كوشش به مشكل برخوردند، بهتر است كمي روي نام دامنه ي خود تجديد نظر كنيد.
4. دامنه را تا حد ممكن كوتاه انتخاب كنيد.

دامنه هاي كوتاه به طور عمومي راحت تر به ذهن سپرده مي شوند. درست است كه دامنه ي يك وبسايت، بايد ارزش ها و فعاليت هاي يك برند را به معرض نمايش بگذارد، اما نبايد نوشتن كلمات متعدد موجب طولاني شدن بيش از حد دامنه گردد. براي روشن تر شدن اهميت كوتاهي Domain، يك وبسايت موفق ايراني را مثال مي زنيم.
بستر پخش ويديو ي تي وي پلاس، امروزه جزء برترين سايت هاي اخبار و رويداد هاي هنرمندان و به اصطلاح سلبريتي ها به شمار مي رود. اين وبسايت در ابتداي فعاليت خود با دامنه RitmeZendegi.com فعاليت خود را آغاز نمود. اما پس از گذشت زمان نه چندان طولاني، دامنه كوتاه و صد البته هوشمندانه تر Plus.ir را براي خود برگزيد.
در حقيقت بخش مهمي از برندينگ يك تجارت، در همان ابتداي معرفي به كاربر توسط نامه دامنه ي اتفاق مي افتد. اگر مخاطب با يك نام مختصر و مفيد كه فعاليت كسب و كار شما را به بهترين نحو شرح مي دهد روبرو گردد، نظر مثبت اوليه ي او نسبت به سايت تان جلب خواهد گرديد.
5. دامنه ي شما بايد برند  ايجاد كند.

وقتي قرار است تا سال ها يك سايت مشخص را براي كسب درآمد و تجارت در اختيار بگيريد، در حقيقت قصد بنا كردن ساختماني را داريد كه دامنه، پي يا فوندانسيون ساختمان شما را تشكيل مي دهند. يك وبسايت زماني موفق قلمداد مي شود، كه ميان رقباي خود تفاوت ايجاد كرده و باعث پديد  آمدن يك برند منحصر به فرد شود.
به عنوان مثال اگر فروشگاه غول پيكر آمازون، نامي عمومي و كلي چون OnlineBookShop.com را به عنوان دامنه انتخاب مي كرد، آيا در سرتاسر دنيا به اين سادگي شناخته مي شد؟ مقصود از اين سخن بي اهميت جلوه دادن حركت اصولي و منطقي در ديگر جنبه هاي يك سايت، مانند محتوا و بازاريابي ديجيتال نيست، اما تمايز ميان يك برج شكوهمند و ساختماني معمولي، از اولين قدم ها يعني ريختن پي سازه مشخص و معين مي شود.
در فضاي وب فارسي اما فروشگاه هاي متعددي ادعاي فروش بهترين پوشاك را مطرح مي نمايند، اما آيا هيچ يك از آن ها حداقل در دامنه ي خود، توان رقابت با سايت هاي چون Bamilo.com و يا Modise.com را دارند؟
6. استفاده ازcom.

امروزه بسياري از پسوندهاي نام دامنه جديد موجود از دامنه اصلي،.net و.org به تعداد زياد مانند.pizza،.photography و حتي.blog وجود دارد.
ما هميشه توصيه مي‌كنيم دامنه.comرا انتخاب كنيد. در حالي كه مي‌تواند استفاده ازنام‌هاي  ه با استفاده از پسوندهاي جديد هم يك گزينه باشد، يك دامنه.com همچنان بيشتر توسعه يافته و معتبر است. پسوند دامنه جديدتر مانند.ninja يا.photography مي‌تواند غير قابل اعتماد به نظر برسد.
دامنه‌هاي Dot-com نيز به ياد ماندني‌ترين هستند. بسياري از كاربران، به ويژه كساني كه به عنوان كاربران حرفه ايي تر تكنولوژي شناخته شده نيستند، به صورت خودكار .com" را در انتهاي هر دامنه بدون فكر كردن درباره آن تايپ مي‌كنند.
اگر وب سايت شما چيزي شبيه ahmad.photographyباشدوكاربران شما به طور تصادفي  ahmd.photography.com تايپ كنند، آن‌ها بايك صفحه خطا در photography.comمواجه مي شوند. براي جلوگيري از اين خطا با چسباندن با.com،اين اشتباه را به حداقل برسانيد.
جالب است بدانيد، اكثر صفحه كليد تلفن هوشمند به طور خودكار دكمه.com را دارند.
7. از كلمات كليدي استفاده كنيد

كلمات كليدي در يك دامنه نقش مهمي بازي مي‌كنند. با استفاده از كلمات كليدي در نام دامنه شما، به موتورهاي جستجو بگوييد كه وب سايت شما موضوعش چيست. همراه با محتواي با كيفيت و تجربه كاربري خوب، كلمات كليدي در دامنه شما مي‌تواند به شما در ارتقا رتبه شما در گوگل كمك كند.   
بسيار دشوار است كه دامنه خوبي با كلمات كليدي مورد نظر شما پيدا شود كه قبلاً گرفته نشده است. شما بايد خلاق باشيد و كلمات كليدي خود را با كلمات ديگر تركيب كنيد تا   تركيب  بهتري بدست آوريد. البته در نظر داشته باشيد كه استفاده بيش از حد از كلمات كليدي باعث مي شود كه نام دامنه شما در نتايج گوگل به صورت اسپم تلقي شود و در اين زمينه نبايد زياده روي انجام دهيد.
8. از عبارات كوتاه استفاده كنيد.

در حالي كه كلمات كليدي مهم هستند، نبايد طول دامنه از حد معقولي فراتر برود. بهتر است كه يك نام دامنه كوتاه و به ياد ماندني داشته باشيد. يك راه خوب  اين است كه نام دامنه خود را زير 15 كاراكتر نگه داريد. دامنه‌هاي طولاني‌تر براي كاربران شما سخت‌تر است.
برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ آذر ۱۳۹۶ساعت: ۱۱:۵۷:۴۴ توسط:مينا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :